Uluslararası Zati Eşya Taşıma

Anasayfa » Uluslararası Zati Eşya Taşıma

Uluslararası Zati Eşya Taşıma

Şahısların kullanmış olduğu bireysel ev eşyaları, taşınmasında ticari amaç olmayan eşyalar zati eşya olarak tanımlanmaktadır. Evimizde ihtiyacımız olan tüm eşyalar, araçlarımız benzer biçimde eşyalar zati eşya sınıfına girmektedir. Zati eşya taşıma hizmetleri yurt için ve uluslararası zati eşya taşıma olarak ikiye ayrılmaktadır. Zati eşyalar kullananların gereksinimleri için lüzumlu olan eşyalar olduğu için uluslararası nakliyat işlemlerinde gümrük vergisi uygulanmamaktadır. Bu yazımızda zati eşya taşımacılığı kapsamına giren ürünler, zati eşya taşımacılığı işleminin aşamaları ve iyi mi gerçekleştirildiği incelenmektedir.

Zati eşya taşımacılığı için ilk önce bu kapsama giren ürünleri inceleyelim;
  • Evimizde bulunan beyaz eşya, koltuk takımlar, yatak odası, bilgisayar, tv şeklinde gereksinimlerimizi karşılamaya yönelik kullanılan tüm eşyalar,
  • Ofislerimiz de işlerimiz için lüzumlu olan koltuktan masaya elektronik aletlere kadar satışıyla ticari amaç değil gereksinimlerimiz için kullanılan ofis eşyaları,
  • Ulaşım gereksinimlerimiz için kullandığımız bireysel aracımız, firma araçlarımız şeklinde eşyalar bu kapsamda değerlendirilmektedir. 

Yukarıda belirtildiği üzere gereksinimlerimizi gidermek amacı bulunan bireysel kullanılacak tüm eşyalar zati eşya olarak değerlendirilmektedir.  

Zati Eşya Taşımacılığı Nedir?

Daha kapsamlı bir hizmetimiz olan uluslararası zati eşya taşımacılığı ise lojistik ve gümrük firmaları tarafınca sağlanmaktadır. Yurt içi zati eşya taşıma işlemlerine göre çok fazla işlem ve prosedür gerektiren uluslararası zati eşya taşımacılığı için ustalaşmış hizmet alınmalıdır. Gerek ülkemizden yurt dışına taşınma işlemleriniz gerek yurt dışından ülkemize geri dönüşleriniz uluslararası zati eşya taşımacılığına girmektedir.

Yurt içi zati eşya taşıma işlemine bakılırsa fazlaca karmaşık olan uluslararası zati eşya taşımacılığı için yapmanız gerekenlere değinecek olursak;

  1. Yurt dışına ilk kez çıkacaksanız en önce gitmeyi planladığınız ülkeden oturma izni almak için başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. 
  2. Oturma izninizi aldıktan sonrasında eşyalarınızın taşınacağı ülkelerde hizmet veren uluslararası Uluslararası zati eşya taşıma işlemi meydana getiren firmalarla görüşerek bu işlemin size maliyetini öğrenmelisiniz. Bu aşamada size nakliyat hizmeti sağlayacak şirket seçiminde fazlaca dikkatli davranmalısınız.

Whatsapp
HOROZ LOJİSTİK
HOROZ LOJİSTİK
Merhaba HOROZ LOJİSTİK'e Hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
7/24 Çağrı Merkezi - Hemen Ara Uluslararası Evden Eve Nakliyat