Yurtdışına Eşya Taşıma

Yurtdışına Eşya Taşıma

Yurtdışına Eşya Taşıma

Yurtdışına eşya taşıma çeşitli prosedürlere sahip bir işlemdir. Dolayısıyla başarılı bir nakliye için gerekli adımların atılması oldukça önemlidir. Günümüzde pek çok kişi, farklı bir ülkede yaşantısına devam etme gibi durumlar nedeniyle yurt dışına eşya taşıma hizmetlerine yönelim göstermektedir. Bir ülkeden diğer ülkeye eşya taşınmasında farklı prosedürler devreye girer. Bu prosedürlerin her biri, yasal sınırlar çerçevesinde nakliye işlemlerinin yapılmasını olanaklı hale getirir.

Uluslararası ev taşıma işlemlerinde, ilgili firmanın en az 2 hafta öncesinden gümrük işlemleri için başvuruda bulunması gerekir. Taşınan her eşyanın gümrük kurallarına uyması, yasalara uygun bir nakliye için oldukça önemlidir. Her eşya için gümrükten geçirme sırasında bu eşyaların ticari amaçla kullanılmadıklarının belgelenmesi gerekmektedir. Bu süreçte konsolosluk ile görüşülerek istenilen her belge hazır edilir ve işlemler yasaların öngördüğü şekilde sürdürülür. Her ülkenin gümrük yasaları birbirinden farklı olduğu için süreç içerisinde titiz bir çalışma oldukça önemlidir. Peki yurtdışına eşya taşıma kapsamında hangi adımlar atılmalıdır?

Yurt Dışına Eşya Taşıma Nasıl Yapılır?

Yurt dışına eşya taşımanın çeşitli prosedürleri bulunmaktadır. Dolayısıyla belirlenen adımların her birine uygun bir çalışma benimsenmelidir. Yurt dışına eşya nakliyesinde üç farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler ise genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Hava Yolu ile Taşıma
  • Kara Yolu ile Taşıma
  • Deniz Yolu ile Taşıma

Nakliye öncesinde en uygun yöntem belirlenir ve bu yönteme uygun bir şekilde nakliye işlemleri gerçekleştirilir.

Hava Yolu ile Eşya Taşıma

Oldukça hızlı bir nakliyeyi mümkün kıldığı için hava yolu ile taşıma sıklıkla tercih edilmektedir. Eşyaların kısa süre içerisinde hedef konuma taşınmasını olanaklı hale getirir. Bunun yanı sıra diğer nakliye yöntemlerine göre çok daha pahalıdır. Bunun yanı sıra bazı eşyaları hava yolu ile taşımak mümkün olmayabilir. Bu tarz durumlarda farklı yöntemler tercih edilebilir.

Kara Yolu ile Eşya Taşıma

Kara yolu ile taşıma, yurtdışına eşya taşıma noktasında geçerli yöntemlerden bir diğeridir. Maliyetten tasarruf edilmekle birlikte çok daha uzun bir sürede taşıma işlemlerinin gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle hava yolu ile taşınması mümkün olmayan eşyaların taşınmasında bu yöntem tercih edilir. Bunun yanı sıra hedef konumun belirlenen konuma çok uzak olması, kara yolu ile taşımanın tercih edilmemesine sebebiyet vermektedir.

Deniz Yolu ile Eşya Taşıma

Deniz yolu ile taşıma, nakliye yöntemleri içerisinde en uygun olanıdır. Dolayısıyla minimum maliyet için deniz yolu tercih edilir. Genellikle bu yöntemle ağır yükler taşınır. Kara yolu ve hava yolu ile taşınamayacak ağır yükler, deniz yolu aracılığıyla hedef konuma nakledilir.

Yurt Dışına Eşya Taşıma Adımları

Bir ülkeden farklı bir ülkeye eşya taşınmasında farklı adımlar ön plana çıkar. Bu adımların her biri, sorunsuz bir nakliye için oldukça önemlidir. Yurtdışına eşya taşıma adımları genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

Eşyaların İncelenmesi ve Paketlenmesi

Belirlenen konumdaki eşyaların ilk etapta titiz bir şekilde incelenmesi gerekir. Eşyaların boyutları, sayısı, hacimleri vb. hususlar; eşya analizi adına önemlidir. Eşya analizi sonrasında nakliyeye konu olan eşyalar, uygun şekilde paketlenir. Havalı poşetler, özellikle kırılma riski bulunan eşyaların hasarsız bir şekilde hedef konuma taşınmasını olanaklı hale getirir. Hava yolu ile eşya nakliyesinde eşyalar, özel konteynerlere yüklenir. Bunun yanı sıra kara yolu ile nakliyede, eşyaların gümrük sırasında sorun çıkarmayacak kamyonlara yüklenmesi oldukça önemlidir.

Gümrük İşlemleri

Yurtdışına eşya taşıma kapsamında değerlendirilen bir diğer konu da gümrük işlemleridir. Her ülkenin sınır kapılarında kendi gümrük kuralları geçerli olduğu için gümrük işlemlerinde prosedürlerin biliniyor olması bir hayli önemlidir. Uluslararası eşya nakliyesinde minimum 2 hafta öncesinde gümrük işlemleri için başvuru yapılmalıdır. Gerekli olan evraklar temin edilir ve gümrük işlemleri sırasında bu evraklar ilgili kurumlara verilir.

Belirtilen adımların her biri, uluslararası ev nakliyesinde oldukça önemlidir. Dolayısıyla süreç içerisinde titiz bir çalışma yapılmalıdır. Şehir içi ya da şehirler arası ev taşımasında prosedürler, ülkeler arası eşya nakliyesine göre farklılık gösterir. Bu nedenle prosedürlere uygun bir şekilde hareket etmek, eşya nakliyesinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını mümkün kılar. Kullanılan yöntemler, modern ve teknolojik ekipmanlar; eşya taşınmasında başarıyı etkileyen hususlar olarak ön plana çıkmaktadır.

16.06.2022
1.520
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
HOROZ LOJİSTİK A.Ş
HOROZ LOJİSTİK A.Ş
Merhaba HOROZ LOJİSTİK'e Hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
7/24 Çağrı Merkezi - Hemen Ara Uluslararası Evden Eve Nakliyat